Доступність посилання

Пожежники гасять вогонь у промисловій зоні Вишгорода, що виникла внаслідок російської атаки. 6 липня 2025 року
Пожежники гасять вогонь у промисловій зоні Вишгорода, що виникла внаслідок російської атаки. 6 липня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії та про спроби США та країн Європи досягти миру

Генштаб підтвердив удар по заводу з виробництва батарей у Липецькій області РФ

Підрозділи Сил безпілотних систем разом з іншими складовими Сил оборони 3 липня уразили об’єкт воєнно-промислового комплексу ворога в Росії, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

За повідомленням, ураження зазнало підприємство «Енергія» в місті Єлець, Липецька область, що займається забезпеченням серійного виробництва батарей та акумуляторів для засобів ураження російської армії. Зокрема, ці батареї застосовуються для універсальних модулів планерування та корекції, зазначає штаб:

«Це російська розробка, яка перетворює звичайні вільнопадаючі авіаційні бомби на плануючі авіабомби з підвищеною точністю і дальністю. Окрім цього, дане підприємство ВПК виробляє батареї і акумулятори до оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер-М», крилатих ракет морського базування Х-35У та енергетичних модулів для спеціалізованих комплексів».

Командування повідомляє про фіксацію вибухів на території заводу, виробництво зупинено. Результати вогневого ураження уточнюються.

Раніше російська влада заявила про удар по Липецькій області вночі проти 3 липня. Українські та російські телеграм-канали повідомляли, що ціллю удару було Публічне акціонерне товариство «Енергія» – провідний російський виробник хімічних джерел струму, зокрема акумуляторів.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони, а також окуповані РФ території регулярно зазнають обстрілів й атак безпілотників.

Українська сторона наголошує, що проводить роботу з ослаблення тилових баз армії РФ, щоб знизити наступальний потенціал агресора.

Данія починає головування в Раді ЄС у «вирішальний момент». Чого очікувати Україні?

В порядку черги Данія перейняла від Польщі шестимісячне головування в Раді Європейського Союзу. Це відбулося на тлі все більшої актуалізації питань щодо безпеки та торгівлі Європи, а також російсько-української війни, що досі вирує на її східному фланзі.

Внаслідок удару Росії по порту Одеси загинули двоє людей, шестеро поранені

Російська армія атакувала район порту Одеси 3 липня, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер.

За його даними, удару зазнала портова інфраструктура, російські війська застосували балістичну ракету.

«На жаль, двоє людей загинули, є троє людей, які зазнали поранень, зараз на місці їм надається вся необхідна медична допомога», – повідомив Кіпер.

За його даними, один із постраждалих – водій вантажівки, особи інших встановлюють.

У Києві попрощалися із загиблим пілотом F-16 Максимом Устименком

У Михайлівському соборі й на майдані Незалежності в Києві 3 липня попрощалися із пілотом літака F-16 Максимом Устименком, який загинув у ніч на 29 червня під час відбиття масованої атаки РФ, передає кореспондент Радіо Свобода.

У Повітряних силах повідомляли, що Устименко під час відбиття російського удару застосував увесь комплекс бортового озброєння, збив сім повітряних цілей, а під час відпрацювання останньої – його літак зазнав ушкоджень і почав втрачати висоту.

«Максим Устименко зробив усе можливе, відвів машину від населеного пункту, але катапультуватись не встиг», – йшлося у повідомленні.

29 червня президент Володимир Зеленський присвоїв Устименку звання Герой України. Президент підкреслив, що «це був один із найкращих наших пілотів».

За його словами, Устименко воював ще з часів АТО, військовий освоїв чотири типи літаків, і «на його рахунку – дійсно важливі результати для України».

«Ощадбанк» повідомив про перемогу над Росією в паризькій апеляції щодо компенсації втрачених у Криму активів

Апеляційний суд Парижа 1 липня відхилив скаргу Росії й залишив у силі рішення Арбітражного трибуналу Парижа від 26 листопада 2018 року – про це пресслужба суду повідомила 3 липня.

Це рішення зобов’язало Росію компенсувати збитки, який банк поніс внаслідок анексії українського Криму, зазначає банк.

«Також апеляційний суд вказав, що рішення Арбітражного трибуналу Парижа від 26 листопада 2018 року є визнаним на території Франції та додатково стягнув із Російської Федерації 300 тис. євро судових витрат», – йдеться в повідомленні.

Членкиня наглядової ради банку Роза Тапанова зазначила, що сума збитків, призначених до стягнення за рішенням суду, перевищує 1,5 мільярди доларів, і суд «і в подальшому робитиме все можливе, щоб стягнути цю суму з РФ».

FT: Трамп і Зеленський обговорять зупинку частини поставок зброї зі США

Президент США Дональд Трамп і президент України Володимир Зеленський можуть обговорити припинення поставок деяких ключових видів зброї зі Сполучених Штатів до Києва під час телефонної розмови 4 липня, повідомило видання Financial Times із посиланням на неназвані джерела, знайомі з ситуацією.

За повідомленням, Зеленський також порушить питання потенційних майбутніх продажів зброї.

Видання вказує, що час телефонної розмови може змінитися.

Офіційно про цю розмову поки що не інформували ані Офіс президента України, ані Білий дім.

У Полтаві до 21 зросло число постраждалих унаслідок ранкового удару сил РФ

По медичну допомогу після ранкового російського удару по Полтаві звернулася 21 людина, повідомила секретарка міської ради Катерина Ямщикова.

«Міські лікарні працюють безперебійно. Надається вся необхідна допомога», – написала вона в телеграмі.

Число загиблих унаслідок удару залишилося незмінним – їх двоє.

За даними влади, в Полтаві пошкоджені понад 20 будівель різної форми власності, понад 100 вікон, 10 житлових багатоквартирних будинків, сім приватних домоволодінь, два заклади освіти, будівлі підприємницької діяльності та десятки приватних автомобілів.

Раніше в Сухопутних військах ЗСУ, до структури яких належать територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, підтвердили влучання по будівлі Полтавського ТЦК та СП.

«Росія переможе через американську безпорадність»? Нові деталі про зупинку США постачання зброї

Рішення Пентагону (міністерство оборони США) призупинити постачання деяких видів озброєння Україні стало несподіванкою не лише для багатьох українських і європейських посадовців. У США стверджують, що про це попередньо не знали навіть у Держдепартаменті та Конгресі.

Новина, нібито, застала зненацька навіть близьке оточення Дональда Трампа, пише видання Politico.

  • Як це вдарить по Україні?
  • Як реагують на таке рішення Пентагону у самих США?
  • Як реагують на нього у Європі?
  • Чи не є воно частиною домовленостей із Росією?
  • Чи є надія, що США переглянуть це рішення?

Радіо Свобода зібрало нові подробиці із публікацій західних медіа.

Офіційні пояснення

«Протягом чотирьох років правління адміністрації Байдена ми роздавали зброю та боєприпаси, не замислюючись над тим, скільки їх у нас є. Дональд Трамп пообіцяв ставити інтереси США на перше місце», – заявив 2 липня речник Пентагону Шон Парнелл.

За часів адміністрації Джо Байдена брифінги для преси в американському оборонному відомстві відбувалися щодня, зараз вони – вкрай рідко. І журналісти користувалися нагодою, щоб прояснити якомога більше деталей про рішення, яке застало зненацька багатьох впливових чиновників по обидва боки океану.

Пентагон, як повідомив його речник, пропонує президентові США варіанти допомоги Україні, які відповідають цілі Трампа: закінчити війну.

Далі читайте тут

Зеленський прибув до Данії, зустрінеться з посадовцями ЄС – данський уряд

Президент України Володимир Зеленський 3 липня здійснює неоголошений раніше візит до Данії, яка офіційно перебирає головування в Європейській раді.

Як повідомив уряд Данії, 3 липня прем’єр-міністерка Метте Фредеріксен на офіційному відкритті головування Данії в ЄС зустрінеться із Зеленським, а також із президентом Європейської ради Антоніу Коштою і президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Вони обговорять, як головування Данії може зробити більше для підтримки України, зокрема на шляху країни до членства в ЄС.

«Україна належить до Європейського Союзу. Це в інтересах як Данії, так і Європи. Тому головування Данії в ЄС зробить усе можливе, щоб допомогти Україні на шляху до членства в ЄС», – цитує уряд Данії слова Фредеріксен.

У РФ підтвердили загибель генерал-майора Гудкова на Курщині

Губернатор Приморського краю Росії Олег Кожемяко 3 липня підтвердив загибель у прифронтовій Курській області генерал-майора Михайла Гудкова.

«Висловлюю глибокі співчуття рідним, близьким та товаришам по службі Михайла Гудкова, Нарімана Шихалієва та всіх інших бійців, хто загинув у Курській області. Гвардії генерал-майор, Герой Росії, Герой Примор’я, заступник головнокомандувача ВМФ Росії, екскомандир 155-ї окремої гвардійської Курської орденів Жукова та Суворова бригади морської піхоти Тихоокеанського флоту загинув, виконуючи обов’язок офіцера разом зі своїми однополчанами», - написав Олег Кожемяко в телеграмі.

«Виявився російським агентом»: СБУ затримала на Львівщині майора Повітряних сил ЗСУ

Служба безпеки України повідомила 3 липня, що співробітники її військової контррозвідки у взаємодії з Головнокомандувачем ЗСУ затримали на Львівщині майора Повітряних сил, який «виявився російським агентом».

«Окупанти завербували його через колишню дружину-ексвійськову, яка працює на агресора у Мелітополі. За матеріалами справи, підривну діяльність «крота» координував кадровий співробітник відділу спецоперацій «Альфа» ФСБ Олександр Бєлодєдов. Головним завданням агента був збір інформації про українську військову авіацію. Зокрема, ворог намагався отримати координати оперативних аеродромів, логістичних хабів та центрів технічного обслуговування бойових літаків ЗСУ. У разі отримання відповідних геолокацій окупанти сподівалися завдати по них ракетно-дронових ударів», – ідеться в повідомленні спецслужби.

СБУ вказує, що на підставі зібраних доказів слідчі повідомили затриманому про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану).

Чоловікові, який перебуває під вартою, загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна. Заочну підозру за цією ж статтею отримала колишня дружина військового, яка перебуває на окупованій частині півдня України.

Швеція надасть Україні понад 10 стволів Archer

Уряд Швеції виділить 1,5 мільярда шведських крон (понад 130 мільйонів євро) на нові військові можливості для України, повідомив міністр оборони Швеції Пол Йонсон.

За його словами, в пакет входять понад 10 нових стволів для артилерійських систем Archer, засоби для далекобійних ударів і ведення війни під водою, а також додаткова логістична підтримка.

«Система Archer показала високу ефективність в Україні, і тепер потребує заміни стволів через інтенсивне використання. Також будуть закуплені вантажівки Volvo і Scania і нова контейнерна система для більш швидкого й безпечного розвантаження обладнання», – написав Йонсон у мережі X.

Швеція 13 березня оголосила, що в рамках пакету військової допомоги Україні передасть 18 самохідних артилерійських установок Archer і п’ять радіолокаційних станцій Arthur.

Вибухи біля Житомира: число постраждалих зросло до 82 – ОВА

За останніми даними, 82 людини постраждали внаслідок вибухів у селі Березина біля Житомира, що сталися 2 липня, повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Бунечко у телемарафоні.

«На сьогодні ми маємо двох загиблих підтверджених. Другу людину деблокували вночі рятувальники... На даний момент є 82 постраждалих. 38 людей, з яких, на жаль, четверо дітей, перебувають у лікарні. Але всі вони – з травмами середньої важкості», – заявив Бунечко 3 липня, додавши, що серед постраждалих – один іноземець, громадянин Японії.

Крім того, за його словами, внаслідок вибухів постраждали близько ста домоволодінь, четверта частина з них – зруйновані вщент.

«Держава разом з обласною і місцевою владою повністю компенсують вартість житла, яке було втрачене. Зараз працюють комісії для встановлення абсолютної вартості зруйнованих домоволодінь», – сказав голова ОВА, наголосивши, що наслідки від таких вибухів могли бути «набагато жахливішими».

В ОВА також повідомили, що рух трасою М-06 вже повністю відновили, всі обмеження зняли.

Водночас Бунечко відмовився коментувати причину потужних вибухів. За його словами, інформацію про це правоохоронці закрили. «Але ми повернемося до цього, коли будуть зроблені експертні висновки… Кримінальна справа була порушена і внесена в ЄРДР вночі», – сказав голова ОВА. Він не уточнив статтю, за якою відкрили провадження. У поліції повідомлень про це також немає.

Ввечері 2 липня у населеному пункті Березина біля Житомира на 126-му кілометрі автодороги М-06 Київ – Чоп сталися два вибухи на одному з приватних підприємств. Раніше повідомляли про двох загиблих і 24 поранених, а також про 25 знищених будинків. «Житомиробленерго» повідомляло, що внаслідок вибухів пошкоджені три лінії е

США зупинили постачання боєприпасів не лише Україні – CBS News

Зупинення постачання зброї зі Сполучених Штатів стосувалося не лише України, а й інших країн, пише CBS News із посиланням на джерело у Білому домі.

За словами співрозмовника CBS News, це рішення стало частиною масштабнішої перевірки, яку Пентагон проводить щодо всіх країн, які отримують зброю зі США. Вона була ініційована міністром оборони США Пітом Геґсетом кілька тижнів тому за дорученням президента Дональда Трампа. Мета цієї ревізії – переконатися, що Пентагон за попередньої адміністрації «розставляв пріоритети відповідно до інтересів Америки», уточнив урядовець.

Джерело CBS News каже, що деякі інші країни також були «перекласифіковані» – тобто виведені зі списку пріоритетних одержувачів американських озброєнь і боєприпасів, але список таких країн не уточнюється.

На тлі призупинення постачання боєприпасів Україна хоче попросити США дозволити Європі закуповувати американську зброю для ЗСУ, пише видання Politico з посиланням на шість джерел. За даними видання, кілька європейських урядів вивчають плани закупівлі американської зброї для України зі своїх оборонних бюджетів. Ці гроші зараховуватимуться до затвердженої нещодавно на саміті НАТО суми витрат країн альянсу на оборону, але поки що жодних твердих зобов’язань немає, пише Politico.

За словами голови комітету сенату США із збройних сил Роджера Вікера, запит президента України Володимира Зеленського тепер полягає «не стільки у фінансовій допомозі, скільки в можливості використовувати європейські гроші для закупівлі американської зброї та боєприпасів».

У СБУ заявили про ураження російських складів боєприпасів біля окупованого Харцизька

Служба безпеки України повідомляє, що її дрони уразили російські склади боєприпасів у селі Велике Оріхове неподалік окупованого Харцизька на Донеччині.

«Починаючи з 22-ї години (2 липня – ред.), на складах лунали вибухи, а згодом розпочалася потужна вторинна детонація боєприпасів і пожежа. Харцизьк розташований недалеко від тимчасово окупованих Макіївки і Донецька і має важливе стратегічне значення, бо використовується росіянами як тилова база. Ворог розмістив там командні пункти, логістичні центри і склади з боєприпасами. Усі вони є законними військовими цілями», – заявили в СБУ.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони, а також окуповані РФ території регулярно зазнають обстрілів й атак безпілотників.

Українська сторона наголошує, що проводить роботу з ослаблення тилових баз армії РФ, щоб знизити наступальний потенціал агресора.

У ЗСУ підтвердили російський удар по ТЦК та СП у Полтаві, є загиблі й поранені

У Сухопутних військах ЗСУ, до структури яких належать територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, підтвердили влучання по будівлі Полтавського ТЦК та СП.

«Сьогодні, 3 липня близько 9:00, ворог завдав удару по місту Полтава. Внаслідок одного з влучань виникла пожежа в будівлі Полтавського об'єднаного міського ТЦК та СП. Через інше влучання, поблизу Полтавського обласного ТЦК та СП, виникла пожежа на території приватного житлового будинку. На жаль, є загиблі та поранені, зокрема, з числа цивільних. На місці працюють екстрені служби», – вказано в повідомленні.

Голова Полтавської ОВА Володимир Когут оприлюднив інформацію про втрати серед цивільних.

«За попередньою інформацією, на жаль, загинули двоє людей, 11 – поранено. На місці розгорнуто штаб з ліквідації надзвичайних ситуацій. Працюють всі необхідні служби. Вкотре закликаю: під час повітряної тривоги перебувайте в укритті», – написав чиновник у телеграмі.

Він додав, що «внаслідок удару виникла пожежа на місці події, пошкоджена цивільна інфраструктура».

ДСНС: роботи з ліквідації наслідків удару в Одесі завершили, постраждали 6 людей

Державна служба з надзвичайних ситуацій повідомляє, що внаслідок російського нічного удару по Одесі постраждали, за останніми даними, шестеро людей, 11 – врятували.

Рятувальники завершили роботи з ліквідації наслідків атаки, кажуть у ДСНС.

У ніч на 3 липня Одесу атакували російські дрони. У Державній службі з надзвичайних ситуацій повідомляли, що через атаку пошкоджена 9-поверхівка, виникла пожежа з 7-го по 9-й поверхи.

В ISW проаналізували, який вплив матиме рішення США зупинити частину поставок зброї Україні

Часткове призупинення допомоги США Україні, ймовірно, прискорить російські перемоги на полі бою, як це вже відбувалося раніше, а також підсилить наміри російського лідера Володимира Путіна затягувати війну і переговори щодо мирного врегулювання, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики зазначають, що попередня затримка військової допомоги США восени 2023 року і взимку-навесні 2024 року створила умови для того, щоб російські війська досягли більших успіхів на полі бою, ніж вони могли досягти раніше.

ISW заявляє, що російські війська просувалися приблизно на три кілометри за день на Донеччині між призупиненням допомоги США Україні 6 грудня 2023 року і її відновленням 24 квітня 2024 року – порівняно з шістьма місяцями до призупинення допомоги у грудні 2023 року, коли російські війська фактично втратили загалом приблизно 203 квадратні кілометри зі швидкістю 1,1 квадратного кілометра на день (через здобутки України під час контрнаступу 2023 року, який став можливим завдяки зростанню військової допомоги Україні з боку США й інших союзників).

18 років за «зйомки для розвідки України». Як у Криму карають за фіксацію роботи ППО

Після того, як Росія розпочала повномасштабну війну, українська армія регулярно атакує російські військові об'єкти в окупованому Криму. За будь-яку фіксацію роботи російської ППО жителів півоострова карають, часто звинувачуючи людей у тому, що вони це роблять на замовлення української розвідки. За таким звинуваченням покарання може сягати до 20 років ув'язнення.

Проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії зібрав інформацію про те, як російські силовики в окупованому Криму переслідують тих, хто фотографує чи знімає відео під час повітряних атак ЗСУ по військових об'єктах РФ.

Росія приховує результати повітряних атак ЗСУ і заперечує втрати. Зокрема, в окупованому Криму, щоб присікти поширення інформації, задіюють адміністративний ресурс та різні методи покарання. Навіть до багаторічного ув'язнення.

Алушта

У червні співробітники ФСБ прийшли до жителя Алушти, 37-річного Ігоря Качурця. Його звинуватили у зйомці роботи російської ППО у Криму та передачі цієї інформації Telegram-каналу «Крымский ветер», повідомляє паблік «Крымский СМЕРШ» провоєнного блогера з Феодосії Олександра Таліпова.

Він допомагає російським спецслужбам переслідувати людей із проукраїнською та антивоєнною позиціями.

Алуштинець у соцмережах «розміщував проукраїнські пости, чекав на ЗСУ і заперечував територіальну цілісність РФ», стверджує «Кримський СМЕРШ».

Про які саме посади йдеться, невідомо.

«За місцем проживання у нього виявлено боєприпаси до стрілецької зброї. Вирішується питання про порушення кримінальної справи та арешт», – стверджує «Крымский СМЕРШ».

Як з'ясували Крим.Реалії, підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя визнав Ігоря Качурця винним за двома адміністративними статтями: 20.3.3 (дискредитація Збройних сил РФ) та 20.3 (пропаганда чи публічне демонстрування нацистської атрибутики або символіки).

Далі читайте тут

В ISW проаналізували, який вплив матиме рішення США зупинити частину поставок зброї Україні

Часткове призупинення допомоги США Україні, ймовірно, прискорить російські перемоги на полі бою, як це вже відбувалося раніше, а також підсилить наміри російського лідера Володимира Путіна затягувати війну і переговори щодо мирного врегулювання, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики зазначають, що попередня затримка військової допомоги США восени 2023 року і взимку-навесні 2024 року створила умови для того, щоб російські війська досягли більших успіхів на полі бою, ніж вони могли досягти раніше.

ISW заявляє, що російські війська просувалися приблизно на три кілометри за день на Донеччині між призупиненням допомоги США Україні 6 грудня 2023 року і її відновленням 24 квітня 2024 року – порівняно з шістьма місяцями до призупинення допомоги у грудні 2023 року, коли російські війська фактично втратили загалом приблизно 203 квадратні кілометри зі швидкістю 1,1 квадратного кілометра на день (через здобутки України під час контрнаступу 2023 року, який став можливим завдяки зростанню військової допомоги Україні з боку США й інших союзників).

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG